Spegel Niclas Falkengren

324544

NICLAS FALKENGREN (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), spegel, gustaviansk, signerad NFG, Jönköpings hallstämpel, förgylld med polerat guld och slagmetall, kvicksilverfolierade glas, 77,5 x 33,5 cm

smärre dekor- och folieringsskador

Speglar

Rum 6

Spegel Niclas Falkengren

Budhistorik (10 bud)
1993373
12 500
1979614
12 000
1993371
11 500
1979614
9 000
1993363
8 800

Slutpris SEK:
12 500
1 259 EUR, 1 430 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.