Byrå i valnöt 1700-tal mellaneuropa

324242

BYRÅ, 1700-tal, mellaneuropa, fanérad med valnöt, skivan ådringsmålad, äldre lådor med hopplister och dekorerade mässingsbeslag, rundade hörn med kannelyrer, kortsidor med fyllninar, rundade svarvade ben, höjd ca 87, 130x59 cm
Proveniens: Inköpt i London på 1900-talets mitt

Skador och lagningar, delvis äldre delar, fyra lås och nycklar saknas, ett ben skadat ben medföljer, ett hopplist saknas

Rum 16

Budhistorik (18 bud)
1986875
5 000
1986874
4 800
1986873
4 600
1986868
4 400
1986867
4 200

Slutpris SEK:
5 000
477 EUR, 537 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.