Omfattande beskrivning över Danmark o. Norge

324168

PER HIERTAS EXEMPLAR. BERNTSEN, ARENNT. Danmarckis oc Norgis fructbar herlighed, udi fire bøger forfattet. Den første bog indeholder Danmarckis og Norgis fructbarhed, Deeling, kiøbstæder, Indbyggeris qualiteter, oc fornemste omstænde. Den anden bog forklarer Jordegodtzis eyendom, herlighed, deeling, indkomst, accidentier, & c. Den tredie bog handler om Jordegodtzis kiøb oc sal, sødskind- oc mageskifters, sambt marckereebnings forhold, med nogle der aff reigsende processers oc pantfæstnings omstænde, & c. Den fierde bog fremstiller Maal oc vects underskeed, i hvert land, syssel oc lehn, i Danmarck, Norge, Holsten, Iszland, Færøe, &c. København (P. Haaake paa J. Holsts bekostning) 1656.

8:o. (20), 1-143 (s. 144-147 överhoppade i pagineringen, s. 148 dubbelnumrerad), 148-244, (2), 245-359, (1 blank); (2), 3-261 (s. 262-263 överhoppade i pagineringen), 264-277, (11), 279-478, (8), 481-652 (s. 541-542 dubbelnumrerade), (48) s. Liten 4:o. Graverat extra titelblad (nära skuret). 1 utvikbar tabell (paginerad s. 323-324, liten reva).
Nött samtida brunt skbd, blekt guldornerad ryygg m. skador.

Graverat extra tlbl. o. tryckt dito loss. Enstaka fläckar. 2 blad lätt fuktfläckade i övre yttre hörn. Tryckt titelbladHuvudtlbl. m. namnteckning "Ex libris Petri K˙ronij" o. Triewald, tillskrift på baksidan av försättsblad, försättsblad m. namnteckning C. D. Westerholt o. Per Hierta 1911.

Thesaurus II 376; Bibl. Dan. II 598; se Björck & Börjesson katyalog 272. Per Hirertas boksamling, 785.

Thesaurus II 376. Bibl. Dan. II 598.

Något skadad rygg, enstaka fläckar, namnteckningar.

Böcker/Kartor, Historia

Monter 27

Budhistorik (22 bud)
1984100
10 000
1984838
10 000
1984100
9 600
1984575
9 400
1984100
8 600

Slutpris SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.