Lorens Pasch d.ä. oljemålning

324146

LORENS PASCH D.Ä. (1733-1805), tillskriven: Porträtt av Ebba Gustawa Löwe, född friherrinna Banér (1775-1843), klädd i blå klänning, bärandes röd sjal samt blommor och pärlor i håret, höftbild, olja på duk, 74 x 59 cm. Ram i rokokostil. Proveniens: Friherrinnan Anna Bennet, född Rosenblad, Örtofta slott, Skåne, därefter i arv fram till nuvarande ägare

ramskador, färgbortfall, ytsmuts, krackelyrer

Konst, Äldre måleri

Rum 1

Lorens Pasch d.ä. oljemålning

Budhistorik (55 bud)
1985683
46 000
1985681
44 000
1985677
42 000
1985670
40 000
1985676
40 000

Slutpris SEK:
46 000
4 830 EUR, 5 980 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.