Huggare m/1856

323312

SABEL, 1800-tal, förnicklad klinga, balja med 2 koppelringar, längd ca 87 cm, HUGGARE, svensk m/1856, svärtat fäste av trä, numrerad 77, längd ca 64 cm

Slitage, huggarens klinga med hack

Vapen/Medaljer

Monter 9

Huggare m/1856

Budhistorik (22 bud)
1973495
1 800
1972476
1 700
1971515
1 600
1972475
1 600
1971515

Slutpris SEK:
1 800
181 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.