Väggpendyl

323147

VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Ephr. Hedström Stockholm, (Ephraim H. verksam i Stockholm 1808-1816), förgylld, krönet med genombruten växtornamentik och örn, konsol med parställda fåglar och godronnerat avslut, urhuset omgivet av parställda växornament med dekor av lejonmaskaroner, repetition, höjd 86 cm, nyckel finns

Skador, äldre lagningar, glas med lagning, delvis senare förgyllning

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Klockor/Ur

Rum 7

Väggpendyl

Budhistorik (5 bud)
1976395
6 000
1976394
5 600
1970495
4 200
1968924
1968421

Slutpris SEK:
6 000
572 EUR, 644 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.