Säng i empire Frankrike

323145

SÄNG, empire, 1800-talets första hälft, Frankrike, mahognyfanér, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, delvis bemålade och förgyllda skulpterade sfinxhuvuden, fotavslut med lejontassar
höjd ca101-128, 132x188 cm

Historik:
Att de egyptiserande möblerna fick stort genomslag i inredningarna, beror på Napoleon Bonapartes beryktade fälttåg till Egypten.

Slitage, pastellagskador

Ändringar/tillägg
Förlängda sidolängder

Rum 5

Säng  i empire Frankrike

Budhistorik (11 bud)
1974829
5 200
1974402
3 800
1972444
2 800
1970515
1 700
1969053
1 600

Slutpris SEK:
5 200
496 EUR, 558 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.