knut Lundmerk, Nya himlar,

322962

LUNDMARK, KNUT.
NYA HIMLAR. Från stjärnkunskapens gryning till vintergatornas vintergata.
Stockholm, Nordisk Rotogravyr 1943. 764 sid. + 64 planscher, varav flera dubbelsidiga i färg. Rikt illustrerad i texten med fotografier och äldre historiska bilder. Stort format, 30x23 cm. Inbunden i förlagets ståtliga pergamentryggband med handtextad ryggtitel i rött och svart. Övre guldsnitt, stänkmarmorerat pärmpapper och (Nordiska Bokhandeln, Stockholm).
Nr 64 i en numrerad upplaga om 500 exemplar. Omfattande uppslagsverk i astronomi med avdelningar som 'Astronomisk urtid', 'Kosmos gryning', 'Kampen om världsbilden', 'Solar och solars system', 'Vintergatans natur, "Vintergatans vetenskapliga utförskning", "Vintergatorna och Vintergatornas vintergata", "Världsbild och religion".

Slitage. Smärre gulnad omslag med smärre gulnade blad. Ej fullständigt genomgången.
Vikt 6 kg

Böcker/Kartor, Historia

Nybrogatan 32, Stockholm

knut Lundmerk, Nya himlar,

Budhistorik (9 bud)
1973504
650
1972652
600
1972646
550
1971374
500
1972645
500

Slutpris SEK:
650
62 EUR, 70 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.