Goos sjökort över Nordsjön ca 1665

322611

KARTA NORDSJÖN. GOOS, PIETER. Passcart van de Noort zee. Amsterdam ca 1665-70.
Kolorerat graverat sjökort med kartusch, vapen och kompass rosor. Ca 44x54 cm

Rullad, fläckar, uppfodrad, lagningar, mindre skador

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Monter 11

Budhistorik (7 bud)
1977774
1 400
1977773
1 300
1977772
1977050
1977771

Slutpris SEK:
1 400
134 EUR, 150 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.