Två manuskript av deckarförfattaren Maria Lang

322501

2 MANUSKRIPT AV MARIA LANG. (LANGE, DAGMAR ), Maria Lang (1914-1991), svensk deckarförfattare.
"Dubbelsäng i Danmark" och "Svar till ensam Eva".
Egenhändigt skrivna manuskript på randat hålat papper i 4:o (A4). Odaterade.
Första manuskriptet med: titelblad, 1 dedikationsblad, 1 blad personförteckning, 2 blad, text sid. 5-555 med egenhändiga rättelser och tillägg. Odaterat. Tillsammans med rättelser på lösa blad samt ca 20 brev från författaren (troligen till förläggaren), undertecknade "Maria", eller ibland "D". Boken publicerad 1975.

Andra manuskriptet med titelblad, personförteckning 2 blad, 1 blad, text sidan 4-344 (några dubbelnumrerade). Boken kom ut 1979.

Vissa revor och nött blad

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 11

Budhistorik (30 bud)
1977721
4 600
1976109
4 400
1975774
4 200
1975625
1975773
3 800

Slutpris SEK:
4 600
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.