2 manuskript av Maria Lang 1957 och 1971

322492

2 MANUSKRIPT AV MARIA LANG. (LANGE, DAGMAR ), Maria Lang (1914-1991), svensk deckarförfattare.
"Kung Liljekonvalje av dungen" och "Mördarens bok".
Egenhändigt skrivna manuskript på randat hålat papper i 4:o (A4). Odaterade.
Första manuskriptet med: titelblad, 1 blad personförteckning, 1 blad med Frödings dikt, text sid. 1-624 med egenhändiga rättelser o. tillägg. Odaterat (1957). Publicerad av Norstedts 1957 och filmad 1961 och 2013. Medföljer ett intyg från författarens brorson Ove Hoffner att manuskriptet är skrivet av Dagmar Lange (Maria Lang).
Andra manuskriptet med titelblad, dedikationsblad till Ragnar Sandström, personförteckning 2 blad, 4-559 (några dubbelnumrerade). Boken kom ut 1971.

Vissa revor och nötningar

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 11

Budhistorik (30 bud)
1977719
4 200
1977852
1977719
3 800
1977851
3 600
1977719
3 400

Slutpris SEK:
4 200
432 EUR, 492 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.