Figuriner Buddha och munk

322491

FIGURINER, 2 st, brons, Sydostasien, 1800-tal, föreställande sittande Buddha i lotusställning på lotustron samt stående munk, höjd ca 10 resp 4,5 cm

Slitage, buddhan med bristningar

Orientaliskt, Konsthantverk

Monter 29

Figuriner Buddha och munk

Budhistorik (10 bud)
1964770
700
1966172
700
1964770
650
1966171
600
1964770
550

Slutpris SEK:
700
67 EUR, 75 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.