Joseph Ruste stolar 1700-tal

322169

JOSEPH RUSTE (stolmakare i Stockholm 1772-1792/94) stolar, 3 st, gustavianskt stockholmsarbete, delvis bemålad, träskuren dekor, kannelerade ben, kopplat spjällknippe, sitthöjd ca 45 cm

Skador och slitage, spår av originalfärg

Möbler, Stolar

Rum 1

Joseph Ruste stolar 1700-tal

Budhistorik (24 bud)
1967370
14 000
1967369
13 500
1967368
13 000
1967359
12 000
1967358
11 500

Slutpris SEK:
14 000
1 410 EUR, 1 602 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.