Manuskript till artikel av konstnären Carl Larsson

322077

LARSSON, CARL (1853-1919), svensk konstnär. Egenhändigt skriven och undertecknad artikel, med rubriken: "Carl Larsson och uppfartsvägarna till Söder. Öppet brev till alla Stockholmare". Omfattande 8 handskrivna sidor i folio (36x22 cm), undertecknad C L. Odaterad.

Vissa småskador, fläckar.

Böcker/Kartor, Handskrifter, Konst, Modernt måleri

Monter 11

Budhistorik (11 bud)
1977863
1 800
1973181
1 700
1973184
1 700
1973181
1 600
1971411

Slutpris SEK:
1 800
172 EUR, 193 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.