Handskrifter bl.a. Karl XIV Johan, Gustav IV Adolf

322061

HANDLINGAR SIGNERADE AV KARL XIV JOHAN, GUSTAV IV ADOLF, KARL XV M.FL. (15).

KARL XIV JOHAN (1763-1844), kung av Sverige 1818. 4 egenhändigt undertecknade, 1 fullmakt daterad Stockholms slott 1831 (papperssigill), 1 daterad Stockholms slott 1843 (papperssigill), 1 daterad 1833 (papperssigill, handling delvis skadad), 1 handling defekt (daterad 1820).

GUSTAV IV ADOLF (1778-1837), kung av Sverige 1792-1809. Egenhändigt undertecknat riddarbrev för kanslirådet Jacob Forslund, daterat Stockholms slott 1799 (papperssigill).

KARL XV (1826-1872), kung av Sverige och Norge från 1859 med norska regentnamnet Karl IV. 2 st egenhändigt undertecknade handlingar, bl.a. utnämning för Elis Bruno Hollsten daterad 1868.
Även handlingar egenhändigt undertecknade av: Oscar I (1852), Oscar II (1874, 1883, 1891 och 1894, 1900), Oscar II:s tillförordnade regering (1900) och Gustav V (1909).

Varierande skick, nötta och vikta, några revor, någon defekt, något fläckade, rostfläckar av gem,

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 11

Budhistorik (10 bud)
1977176
3 400
1977812
3 200
1977176
2 600
1977720
2 400
1977176

Slutpris SEK:
3 400
324 EUR, 365 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.