Vas och skålfat Kina

321983

VAS, SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800/1900-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av drakar resp figurscen i trädgård, bär märkning, vasens höjd ca 26 skålens diameter ca 15 cm

Mynningar med senare metallförstärkning, nagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 15

Vas och skålfat Kina

Budhistorik (24 bud)
1965471
4 400
1965470
4 200
1965470
1965143
3 800
1965143

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.