Skålar underglasyrblått

321941

SKÅLAR, 8 st, porslin, Sydostasien, 1700/1800-tal, sjöfynd, dekorerade i underglasyrblått med motiv av blomsterornament och fabeldjur, 4+2 i liknande modell, höjd ca 6-7 cm diameter ca 10,5-18 cm

Slitage, nagg, sprickor

Orientaliskt, Porslin

Monter 14

Skålar underglasyrblått

Budhistorik (27 bud)
1964868
3 800
1964381
3 600
1964867
3 400
1964381
3 200
1964866

Slutpris SEK:
3 800
399 EUR, 494 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.