Skålar och vas

321939

SKÅLAR, 3 st, VAS, SKÅLFAT, porslin, Sydostasien, 1700/1800-tal, delvis troligen sjöfynd, dekorerade i udnerglasyrblått med motiv av trädgårdar och fabeldjur, skålarnas diameter ca 12,5-14 cm vasens höjd ca 12 cm

Sltiage, enstaka sprickor, smärre nagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 14

Skålar och vas

Budhistorik (15 bud)
1964567
2 400
1963977
1963711
1963976
1963711
1 900

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.