Skål och vaser

321934

SKÅL, VASER, 10 st, keramik, Sydostasien, 1700/1800-tal eller äldre, delvis sjöfynd, dekor i celadon samt vit glasyr, några bemålade, höjd ca 3-7 cm skålens diameter 14,5 cm

Slitage, sprickor

Orientaliskt, Porslin

Monter 13

Skål och vaser

Budhistorik (23 bud)
1962375
1 900
1957649
1 800
1957649
1 600
1962374
1957649
1 400

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.