Philippe Starck fåtöljer

321917

PHILIPPE STARCK, "Len Niggelman", fåtöljer, 1 par, formgivna 1986, klädda i svart skinn, ben i aluminium, stämpelsignerade STARCK, höjd 67 cm

HISTORIK: Ursprungligen formgivna för The Royalton Hotel, New York.

LITTERATUR: Philippe Starck, Taschen, Köln 1991, s. 104

Brukslitage

Möbler, Design

Rum 22

Philippe Starck fåtöljer

Budhistorik (34 bud)
1965170
23 000
1965168
22 000
1965153
21 000
1965167
21 000
1965153
15 500

Slutpris SEK:
23 000
2 194 EUR, 2 468 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.