Skål och fat Kina

321807

SKÅL på fot, FAT, 2 st, porslin, Kina, 18/1900-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av figurscener, änder och lotus, skålens höjd ca 14 cm, fatens längd ca 18-23 cm

Bruksslitage, skålen med avlagringar på insidan

Orientaliskt, Porslin

Monter 13

Skål och fat Kina

Budhistorik (30 bud)
1963453
1963304
3 800
1963450
3 800
1963304
3 600
1963447
3 400

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.