Urns, Urnor (Selected)

321308

A PAIR OF UNDERGLAZED URNS, decorated with dragons chasing the flaming pearl, sculpted handels, height inkluding covers c. 43 cm
URNOR med lock, 1 par, porslin, Kina, 18/1900-tal, balusterformade, dekor i underglasyrblått med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan, dekorhänklar föreställande fabeldjur, höjd inklusive lock ca 43 cm

One cover with repairs/damages, one urn with repairs/damage to rim
Ett lock med omfattande lagningar, en mynning med lagning

Orientaliskt, Porslin

Rum 1

Urns, Urnor (Selected)

Budhistorik (19 bud)
1960870
4 800
1960868
4 600
1960868
4 200
1960741
1960721
3 200

Slutpris SEK:
4 800
483 EUR, 549 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.