Edward Browne biblioteksur 1700-tal

320632

EDWARD BROWNE, biblioteksur, barock, England, Norwich, urtavla med romerska samt arabiska siffror, förgyllda dekorelement, datum, fodral i svärtad ek, graverat urverk med dekor av växtornamentik samt Ed Browne Norwich, släphaksgång, höjd ca 49 cm

Ombyggt gångsystem, saknar 2 socklar, slitage

Ändringar/tillägg
Nyckel och pendel finns att avhämta vid Utlämningen

Klockor/Ur, Bordsur

Budhistorik (15 bud)
1992498
5 800
1993087
5 600
1992498
5 400
1993086
5 200
1992498
5 000

Slutpris SEK:
5 800
584 EUR, 664 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.