Fällbord Jacob Sjölin

320627

JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), fällbord, signerat J. Sjölin samt Köpings hallstämpel, fanerat med alrot, bonad pelarfot, märkt med papperlapp med uppgifter om bordets ägare familjen Kolmodin, höjd 75,5, diameter 86 cm

Slitage, smärre fläckar, låsmekanismen förstärkt/kompletterad

Möbler, Soffbord, sidobord

Fällbord Jacob Sjölin

Budhistorik (20 bud)
1993276
8 800
1988851
8 600
1988851
8 200
1993273
8 000
1988851
7 800

Slutpris SEK:
8 800
905 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.