Skål och skålfat lergods islamiskt kulturomr

319977

SKÅL och SKÅLFAT, sent 1800-tal, islamiskt kulturområde, glaserat lergods, i brunt, grönt och vitt, fatets diameter 22 cm, skålens höjd 8 cm, diameter 16 cm

Skålen med lagningar, smärre glasyrbortfall
Fatet med nagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 2

Budhistorik (6 bud)
1961241
550
1958724
500
1958723
450
1958722
1956122

Slutpris SEK:
550
55 EUR, 63 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.