Sällsynt dansk bönebok från 1613

319062

SÄLLSYNT DANSK BÖNEBOK. (Titelblad saknas). Kiøbenhaffn (hoss Henrich Waldkirch. Paa sin egen bekaastning, oc findis hoss hannem til kiøbs) 1613.

12:o. (167, av 168 blad, titelbladet saknas, sign. Aii-AxiiBi-BxiiOi-Oxii). All text inom typografisk ram.
Nytt grönt marokängband med blindpressade ramar, rygg med fyra upphöjda bind, helt ciselerat guldsnitt. (E. Hanssons bokbinderi, Lund). Första och sista bladet fuktskadade, i övrigt enstaka fukt- eller brunfläckar. Sällsynt.

Ej i Bibliotheca Danica.
Den tryckta dedikationen i boken är ställd till (riksrådet) Predbiørn Gyldenstiern til Vossborrig och Berethe Rosenspaer (Rosensparre), hans allerkieriste festemø, och det därpå direkt följande företalet är undertecknat av Baltzer Melchiorssøn.
Predbiørn Gyldenstiern (Gyllenstierna), riksråd i början av 1600-talet, herre till Vossborrig (Vossberg).

Titelbladet saknas.
Övrigt se text

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
1973529
3 600
1973527
3 200
1969126
1969125
1969124

Slutpris SEK:
3 600
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer