Sällsynt dansk bönebok från 1613

319062

SÄLLSYNT DANSK BÖNEBOK. (Titelblad saknas). Kiøbenhaffn (hoss Henrich Waldkirch. Paa sin egen bekaastning, oc findis hoss hannem til kiøbs) 1613.

12:o. (167, av 168 blad, titelbladet saknas, sign. Aii-AxiiBi-BxiiOi-Oxii). All text inom typografisk ram.
Nytt grönt marokängband med blindpressade ramar, rygg med fyra upphöjda bind, helt ciselerat guldsnitt. (E. Hanssons bokbinderi, Lund). Första och sista bladet fuktskadade, i övrigt enstaka fukt- eller brunfläckar. Sällsynt.

Ej i Bibliotheca Danica.
Den tryckta dedikationen i boken är ställd till (riksrådet) Predbiørn Gyldenstiern til Vossborrig och Berethe Rosenspaer (Rosensparre), hans allerkieriste festemø, och det därpå direkt följande företalet är undertecknat av Baltzer Melchiorssøn.
Predbiørn Gyldenstiern (Gyllenstierna), riksråd i början av 1600-talet, herre till Vossborrig (Vossberg).

Titelbladet saknas.
Övrigt se text

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
1973529
3 600
1973527
3 200
1969126
1969125
1969124

Slutpris SEK:
3 600
368 EUR, 427 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.