Bowl and box (Selected)

317504

AN ENAMELLED AND UNDERGLAZED BOWL AND BOX, decorated with dragon and flowers, mark, 19th century, diameter c. 12 and 6.5 cm
SKÅL, ASK, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i emaljfärger samt underglasyrblått med motiv av drake samt blommor, diameter ca 12 resp 6,5 cm

Minor nick to rim on bowl
Skålen med smärre nagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 30

Bowl and box (Selected)

Budhistorik (35 bud)
1960945
12 500
1954582
12 000
1954582
11 000
1960695
10 500
1954582
7 600

Slutpris SEK:
12 500
1 276 EUR, 1 481 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.