Bowl and box (Selected)

317504

AN ENAMELLED AND UNDERGLAZED BOWL AND BOX, decorated with dragon and flowers, mark, 19th century, diameter c. 12 and 6.5 cm
SKÅL, ASK, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i emaljfärger samt underglasyrblått med motiv av drake samt blommor, diameter ca 12 resp 6,5 cm

Minor nick to rim on bowl
Skålen med smärre nagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 30

Bowl and box (Selected)

Budhistorik (35 bud)
1960945
12 500
1954582
12 000
1954582
11 000
1960695
10 500
1954582
7 600

Slutpris SEK:
12 500
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer