"Ax-stolen" Fritz Hansen 1 par

321575

PETER HVIT och ORLA MÖLGAARD-NIELSEN för FRITZ HANSEN, "Ax-stolen", modell AX nr 6020, 1 par, fåtöljer, 1900-talets mitt, formgiven 1947, formpressad sits och rygg av teakplywood, karmar och benställning med inläggningar i bok, en brännmärkt, höjd ca 75, bredd ca 60 cm

Slitage, sprickor

Möbler, Design

Rum 14

Budhistorik (15 bud)
1960097
1960096
3 800
1960095
3 600
1960092
1 800
1960088
1 700

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.