Värja

321408

VÄRJA, nordeuropeisk, 1600-talets mitt, klinga med passau-ulv och graverat SAHAGOM i blodrännan, otydlig smedsstämpel, järnfäste med tumbygel och genombrutna parerplåtar, längd 93 cm
Proveniens: Salnecke slott, Uppland

Korrosion, en parerplåt utbytt, möjligen senare knapp

Vapen/Medaljer

Värja

Budhistorik (11 bud)
1958547
7 400
1958310
7 200
1958309
6 200
1952947
6 000
1952143
2 400

Slutpris SEK:
7 400
709 EUR, 833 USD
Utropspris SEK:
9 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.