Christer Strömholm

321347

CHRISTER STRÖMHOLM (1918-2002): Johannes Döparens huvud på ett fat, Spanien 1962
; signerad och daterad med äldre blekt dedikation Christer -66, gelatinsilverfotografi monterat på masonit, 47,5 x 58 cm.
PROVENIENS
Gåva från fotografen till nuvarande ägare 1965
UTSTÄLLD
Till minnet av mig själv, NK-teatern, Stockholm 1966
LITTERATUR
Bokförlaget Max Ström: P.S. Post Sciptum - Christer Strömholm, Mölnlycke 2012, avbildad sidan 212

Konst, Fotografi

Nybrogatan 32, Stockholm

Christer Strömholm
Budhistorik (8 bud)
1958300
8 800
1956532
8 600
1956001
8 400
1954036
8 200
1951902
8 000

Slutpris SEK:
8 800
840 EUR, 944 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.