Salvador Dali torrnål med kolorering

321333

SALVADOR DALI (1904-1989): La Rose (Dream), torrnål med tryckt kolorering, 1976-77, osignerad, numrerad 7/200. Tryckt på japanpapper, 37x51 cm, bladstorlek 56,5x77cm, oramad
LITTERATUR: Michler/Löpsinger 845
PROVENIENS: Gerschmans Konsthandel, Stockholm
Enligt utlåtande från Lotten Gerschman, köpte Tore Gerschman en större del av upplagorna på Japan respektive Arches och erhöll följande numrerade blad utan signatur av konstnären:
Japan 7/200, 10/200, 40/200, 198/200
Arches 141/300, 142/300, 208/300

Rum 2

Budhistorik (2 bud)

1956918
1950378
650

Slutpris SEK:
143 EUR, 161 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.