Stolar taburetter gustavianskt stockholmsarbete

321305

STOLAR, 3 st, TABURETTER, 1 par, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-tal, träskuren dekor av bl a bandflätor och fleuroner, överkragade ben med kanneleringar, sitthöjd ca 44 cm

Smärre slitage, senare bemålade, renoverade/förstärkta

Rum 13

Budhistorik (21 bud)
1957600
16 000
1957599
15 500
1957589
15 000
1957596
15 000
1957589
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 526 EUR, 1 717 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.