Skålar och koppar, Kina

321188

SKÅLAR med lock, 1 par, SKÅL på fot, KOPPAR, 1 par, porslin, Kina, 18/1900-tal, dekor i emaljfärger med motiv av bland annat orkidéer och påfåglar sittande i prunusträd, höjd ca 6-12 cm

En skåls lock med omfattande lagningar, slitage

Orientaliskt, Porslin

Monter 18

Skålar och koppar, Kina

Budhistorik (6 bud)
1955755
1 700
1954886
1 600
1954886
1954531
1952112
650

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.