Tallrikar Flora Danica

321147

TALLRIKAR, 2 st. och DESSERTTALLRIKAR, 2 st., "Flora Danica", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-talets början, porslin, modellnummer 3549 och 3550, polykromt bemålad dekor av olika växter ur den danska floran, förgyllda kantränder, märkta ROYAL COPENHAGEN, diameter 25,5 och 22 cm

Keramik/Porslin

Monter 17

Tallrikar Flora Danica

Budhistorik (27 bud)
1956014
8 600
1956011
8 400
1956007
8 200
1956009
8 200
1956007
8 000

Slutpris SEK:
8 600
820 EUR, 923 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.