Byrå Gustaf Foltiern

321050

GUSTAF FOLTIERN (mästare i Stockholm 1771-1804), byrå, Gustaviansk, fanerad med olika träslag bl.a. alm, beslag och listverk av förgylld mässing, skiva av grön kolmårdsmarmor, tre lådor, signerad på andra lådans kant "GFT", höjd 83, 84 x 52cm, nyckel finns

Senare beslag, beslag på lambrekäng och fothylsor saknas, gammal skiva men troligen ej tillhörande, fanerskador, nyckel finns att hämta vid Utlämningen

Möbler, Skåp, byråer

Rum 2

Byrå Gustaf Foltiern

Budhistorik (14 bud)
1953231
24 000
1953230
23 000
1952399
19 000
1952398
18 500
1948213
18 000

Slutpris SEK:
24 000
2 290 EUR, 2 575 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.