Ampel 1800-tal

320874

AMPEL, för 4 ljus, empirestil, 1800-tal, patinerad och delvis brännförgylld brons, med dekor av bl.a. växtornamentik och eldflamma, avslut i form av pinjekotte, total höjd ca 78 cm
PROVENIENS: Osmond Antik, Gamla Stan, Stockholm

Borrad för el, lagningar

Belysning, Taklampor

Rum 17

Ampel 1800-tal
Budhistorik (8 bud)
1952803
3 600
1953127
3 400
1952803
3 200
1951734
1949413

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.