Sam Vanni Dramaten - Stockholm

320872

SAM VANNI (Finland, 1908-1992), "Dramaten - Stockholm", signerad S. Vanni, kolteckning, 27x37 cm;
HISTORIK: Samuel Besprosvanni växte upp i Viborg och gick i en svenskspråkig skola. Familjen flyttade till Helsingfors 1921 och han utbildade sig där på Finska Konstföreningens ritskola (som vanligtvis kallas för Ateneum): Där träffade han Tove Jansson, som också hade studerat teckning på Konstfack i Stockholm. Vanni hade från 1935 en flerårig relation med Tove Jansson. Under 1940-talet närmade Vanni sig abstrakt konst, och influerades särskilt av franska konstnärer som Henri Matisse och Pierre Bonnard. Han fick statens konstpris 1938 och studerade därefter i London, Paris och Italien.

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Rum 4

Budhistorik (3 bud)

1953704
1947531
1947531

Slutpris SEK:
40 EUR, 46 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.