Inez Leander vy mot Gamla Stan

320617

INEZ LEANDER (1879-1969)
Vy mot Gamla Stan vid Karl Johans torg - Stockholm
Signerad Inez Leander, olja på pannå, ca 36 x 44 cm.

Inez Leander är en av våra förbigångna kvinnliga modernister. Hon utbildade sig vid Konstakademien i Stockholm 1905-1909 och fortsatte till Paris som elev hos André Lhote. Vid den här tiden är Einar Jolin, Carl Palme och Isaac Grünewald redan i Paris och slukas helt av den nya konsten, skolade av Henri Matisse.

I katalognumret visar Inez Leander att hon kan mäta sig med de välkända svenska Matisseeleverna. Bildspråket har inslag av både kubismen och de naiva stildrag som präglade Einar Jolins måleri på 1910-talet. Koloriten är pastellartad som Ivan Aguélis. Inez Leander deltog i Paris på Salon d'Automne, hon ställde ut i Wien, Philadelphia, London, Köpenhamn och Stockholm. Så här sammanfattade Martin Strömberg på Stockholmstidningen sitt möte med hennes måleri 1949: "Inez Leander har nalkats landskapet och människorna med något av samma innerlighet och sensibilitet som Aguéli, till vilken hon koloristiskt anknyter i utvecklandet av gråskalans valörer."

Fack 31

Budhistorik (7 bud)
1950454
7 200
1950451
5 200
1947994
3 400
1943524
2 400
1942887

Slutpris SEK:
7 200
725 EUR, 824 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.