Skänkskåp 1800-tal

320558

SKÄNKSKÅP, Dalarna / Hälsningland, daterat 1827, polykromt bemålat av kurbits, invändigt med hyllplan samt skedhylla, snäpplås, beslag i smide, höjd 192, 106x45 cm

Delvis senare bemålning, skador och slitage

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Möbler, Allmoge

Rum 14

Skänkskåp 1800-tal

Budhistorik (10 bud)
1950115
3 400
1950113
3 200
1950110
1950098
1950097

Slutpris SEK:
3 400
332 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.