"Trafalgar chairs" Karl Johan

320518

STOLAR, 10 st, 1820/30-tal, provinsarbeten i Karl-Johan, s k trafalgar chairs, bonad björk, rottingsitsar, svärtade trapetser, sabelsvängda ben, sitthöjd ca 45 cm

Utförselförbud / Not allowed for export

Historik: Den aktuella stolsmodellen ritades för mässen i Lord Nelsons skepp Victory år 1805 och fick sitt namn efter det berömda sjöslaget vid Trafalgar samma år. Efter att stolsmodellen år 1808 publicerats i The London Chair-Makers and Carvers Book of Prices Supplement ökade dess populäritet och spred sig så småningom till Sverige. En passande jämförelse kan göras med de stolar av liknande modell som inhandlades av möbelhandlare Wiberg vid inredningen av matsalen på Rosendals slott år 1826.

Litteratur: Laine, Christian (red.), Rosendals slott, Stockholm, 2003, Jämför med avbildad stol på sid 226"Trafalgar chairs" Karl Johan

Skador och slitage förekommer

Ändringar/tillägg
UTFÖRSELFÖRBUD / NOT ALLOWED FOR EXPORT

Rum 11

Budhistorik (9 bud)
1949356
7 400
1949352
7 200
1942010
7 000
1949350
7 000
1942010
6 800

Slutpris SEK:
7 400
723 EUR, 846 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.