Silverbestick och sillgaffel design Georg Jensen

320500

BESTICK, 25 dlr, silver, varav 1 sterlingsilver, 18/1900-tal, beståenda av tårtspade, 13 bordsgafflar, 6 skedar, uppläggningssked, marmeladsked, sockertång, sillgaffel, servettring, delvis invändigt förgyllda, sillgaffel design Georg Jensen & Wedel A/S, tårtspadens längd ca 30 cm, totalvikt 888 g

Delvis med gravyr, bruksslitage

Silver

Monter 6

Budhistorik (3 bud)

1948652
2 600
1946522
2 400
1941655
1 400

Slutpris SEK:
2 600
254 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:
3 200

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.