Carl Johan Wadström stolar gustavianska Stockholm

320181

CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare 1788-1816), stolar, 1 par, gustavianskt stockholmsarbete, båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, signerade CIWS, ek, träskuren dekor med bl a fleuroner, ben med kannelyrer, sitthöjd ca 43 cm

Slitage, sprickor, löstagbar senare sittdyna

Rum 6

Budhistorik (9 bud)
1947551
4 600
1947550
4 400
1947543
4 200
1947344
1947344
3 200

Slutpris SEK:
4 600
449 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.