Tennkanna och mugg design Nils Fougstedt

320173

TEKANNA, MUGG med lock, tenn, Stockholm 1900-talets första hälft, muggen signerad Nils Fougstedt (1881-1954), tekanna med trähandtag och med änglamärket Firma Svenskt Tenn, höjd ca 12 resp 16 cm

Slitage

Metall, Design

Monter 5

Budhistorik (8 bud)
1947679
700
1947553
650
1947553
600
1946672
550
1939908
500

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.