Orientmatta Khamseh antik 1800-talets första hälft

319748

ORIENTMATTA, Khamseh, sydvästra Persien, antik 1800-talets första hälft, 196x157 cm
PROVENIENS
Svensk privatsamling
Jämför bård på Khamseh-mattan såld på Rippon Boswell auktioner i Wiesbaden, Tyskland, The Kossow Collection, 5 mars 2011, nr 147.

Renoverad, lagningar, delvis senare kortsidor

Mattor/Textilier

Budhistorik (1 bud)

1939738
2015-07-05 00:48:35
18 000

2015-07-14 kl 21:06
Slutpris SEK:
18 000
1 759 EUR, 2 057 USD
Utropspris SEK:
32 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.