Pehr Hörberg

319506

PEHR HÖRBERG (1746-1816): Philippus kurerar Alexander, signerad och daterad på baksidan af PHörberg 1787, olja på duk, 48x59 cm.
LITTERATUR: Bengt Cnattingius: Pehr Hörberg, SAK 1937, upptagen i verkförteckningen sidan 254, katalognr 307

Konst, Äldre måleri

Rum 6

Pehr Hörberg

Budhistorik (17 bud)
1944604
9 000
1944427
8 800
1944427
8 000
1944425
7 000
1944267
6 400

Slutpris SEK:
9 000
879 EUR, 1 029 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.