August Hagborg,

294454

AUGUST HAGBORG (1852-1921): Musselplockerska på strand i Bretagne, signerad Hagborg, olja på duk fäst på pannå, 61x40 cm

August Hagborgs bilder av fiskarkvinnor från Normandie och Bretagne har kommit att bli synonyma med hans konst. Undantagslöst framställs de i en poserande och heroiserande pose, avtecknade mot en strand i ebb med havet och himmelen som horisont. De stora nivåskillnaderna mellan ebb och flod i norra Frankrike skapade rika tillfällen till för människan såväl som för djuren att skaffa föda, då stränderna då vattnet drog sig tillbaka var rikliga på musslor och räkor.

Konst, Äldre måleri

Kundcenter

August Hagborg,

Budhistorik (7 bud)
1716105
4 800
1715311
1715306
3 200
1715301
2 800
1711497

Slutpris SEK:
4 800
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.