Nordsamisk kniv av Skum

293176

NILS NILSSON SKUM (1872-1951), kniv i renhorn, graverad dekor av lapphund hetsande älg, ad verso älg skuren i relief, signerad o daterad 1948, längd 29cm

Torkad läderhylsa

Vapen/Medaljer, Etnografica

Monter 3

Nordsamisk kniv av Skum

Budhistorik (7 bud)
1754440
6 200
1748708
6 000
1748165
5 000
1744699
2 600
1742381

Slutpris SEK:
6 200
624 EUR, 709 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.