Albert Johansson, målning

292627

ALBERT JOHANSSON (1926-1998): Salat, signerad och daterad Albert Johansson 1958 Sweden, blandteknik limfärg/akvariesand/betongspackel på pannå, 181 x 90 cm
Proveniens: Stockholms Auktionsverk, 2009
Utställd: Sturegalleriet, Stockholm 1958
Litteratur: Kristina Mezei, Albert Johansson, Åhus, jämför bild sidan 21

Salat: (Mohammedanska) bön. Med bön förstod Mohammed mediterande skriftläsning. När denna upprepas två till fem gånger i dygnet blir salát med föreskrivna rörelser en suggererande koncentration som samlar och stärker individens karaktär. Denna målning kunde lika gärna kallas för meditativt vitt.

Nybrogatan 32, Stockholm

Albert Johansson, målning
Budhistorik (27 bud)
1767039
35 000
1767074
34 000
1767039
33 000
1767059
32 000
1767039
31 000

Slutpris SEK:
35 000
3 525 EUR, 4 004 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.