Albert Johansson - målning

292620

ALBERT JOHANSSON (1926-1998): Himlatecken (ur serien Hero och Leander), signerad på baksidan Albert Johansson 1961, blandteknik limfärg/betongspackel på pannå, 151,5 x 121,5 cm
Proveniens: Svea Gallery. Stockholms Auktionsverk
Utställd: Vårsalongen 1961. Prix Europé Peintur, Ostende, Belgium, 1963

Nybrogatan 32, Stockholm

Albert Johansson - målning
Budhistorik (87 bud)
1766988
56 000
1766993
54 000
1766988
52 000
1766961
50 000
1766958
48 000

Slutpris SEK:
56 000
5 404 EUR, 6 138 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.