Einar Jolin, Count Mikael Scheremetiew

288150

EINAR JOLIN (1890-1976): Count Mikael Scheremetiew, signerad och daterad Jolin 1958 Stockholm, olja på duk, 100x79 cm
PROVENIENS: Konstnärens familj

Porträttet avbildar Einar Jolins svåger, Greve Mikael Scheremetiew (Mikael Angelini) som levde 1919-1977. Han var sonson till den ryske tsaren Alexander III och italienska operasångerskan Angelini. Mikael Scheremetiew d.ä. blev bortadopterad när Alexander III kröntes till tsar och flydde sedan till Sverige 1917 då ryska revolutionen bröt ut.

Rum 11

Budhistorik (10 bud)
1737659
11 000
1736486
9 600
1732770
9 200
1732240
8 200
1732239
7 800

Slutpris SEK:
11 000
1 075 EUR, 1 257 USD
Utropspris SEK:
14 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.